závlahy

Firma Slza Vám nabízí kompletní dodávku automatického závlahového systému (AZS) od firem Hunter, Nelson. Tyto profesionální závlahy Vám umožní ušetřit Váš čas na jiné příjemnější činnosti než je pobíhat po zahradě s hadicí. Navíc Vám výrazně ušetří náklady na vodu k zálivce a během několika let se Vám tedy investice do závlahy vrátí.

Závlahový systém je tvořen souborem komponentů – postřikovače, elektromagnetické ventily, plastové trubní vedení z polyetylénu, elektroinstalační rozvod, ventilové šachtice, ovládací jednotky, dešťová a větrná čidla. V případě závlahy ze studny také expanzní nádrž, čerpadlo a ostatní vodoinstalatér­ské prvky.

Veškeré rozvody jsou dimenzovány na 1" . Nestačí mít tedy na fasádě domu ½" kohoutek, který se u novostaveb běžně vyskytuje. Proto je dobré kontaktovat závlahářskou firmu ještě v době hrubé stavby a dohodnout se na stavební připravenosti pro závlahový systém. Vyhneme se tímto mnoha problémům. Také je potřeba myslet na průchodky pod chodníky a chodníčky, aby bylo možné položit komponenty AZS. Není poté nutné dlažbu rozebírat apod.

Závlaha je navržena na několik sekcí. Jejich počet je závislý na velikosti a členitosti pozemku. Sekce se skládá z několika postřikovačů. Po impulsu od elektroventilu (foto 1) se výsuvná část postřikovače vysune tlakem vody nad zavlažovanou plochu, kde zůstane po celou požadovanou dobu (programuje se do ovládací jednotky) – viz foto 2. Výhodou rozdělení na několik sekcí je, že zdroj vody nemusí mít kapacitu na zálivku celé plochy a čerpadlo nemusí být tak výkonné.

Veškeré komponenty AZS jsou ukryty pod povrchem. Jediné co můžete objevit jsou šachtice s ukrytými elektroventily (foto 1). I ty je však možné ji schovat do výsadby a překrýt třeba mulčovací kůrou (otvírá se jen dvakrát do roka při spouštění a vypouštění AZS). Tyto ventily ovládají postřikovače a kapkovou závlahu (tzv. mikrozávlaha – používá se do výsadeb) na základě pokynů ovládací jednotky (jednodušeji řečeno – samozřejmě jsou tam další komponenty,ale pro základní představu to není důležité).

Ovládací jednotka (OJ; foto 3) je „mozkem“ celého AZS. Jsou v ní naprogramovány časy závlahy jednotlivých sekcí a ovládá i činnost čidel. OJ se obvykle umisťuje do garáže nebo jiného suchého místa. Může být umístěna i venku, ale ve speciálním boxu a tato jednotka je dražší. V žádném případě ji však nelze umístit do vodovodní šachty či jiného vlhkého prostředí, protože se jedná o elektronické zařízení.

K ovládací jednotce mohou být připojena čidla větru a deště. Jak už vyplývá z názvů AZS umí rychle a efektivně reagovat na změny počasí. Nemůže se tedy stát, aby závlaha zavlažovala, když pršelo před chvílí nebo prší. Větrné čidlo zastaví činnost AZS pokud vyhodnotí, že síla větru je natolik silná, aby ovlivnila činnost postřikovačů.

Celý systém je důmyslně vymyšlen tak, aby fungoval k Vaší plné spokojenosti.

Výše uvedené informace jsou jen pro základní představu o fungování AZS.

Máte-li zájem o více informací kontaktujte nás a my Vám rádi poradíme.

Více informací o AZS Hunter také naleznete na internetových stránkách výhradního obchodního zástupce firmy Hunter Industries:

Irimon spol. s r.o.
Rožmberská 1272, 198 00 Praha 9
www.irimon.cz

Vedení této společnosti také děkuji za zapůjčení fotografií použitých na této stránce.